Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

monastir4 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

Час заснування:
1650 р.
Засновник:
ігумен Лубенського Мгарського монастиря Калістрат
Останній настоятель:
ігуменя Сергія (Алєксєєнко)
Місце розташування:
м.
вул. Свердлова, д. 2-а
Статус:
діючий

на карті:

monastir6 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

На честь розгрому українськими восками поляків заснували монастир, який свого часу переживав і радісні й сумні моменти. Його розквіт припав на час перемоги росіян над шведами. Не раз його руйнували і повністю спустошували. Але він залишався центром просвіти і культури на Лівобережжі, довгий час під статусом чоловічого, але в кінці став жіночим.
Деякі елементи загального архітектурного ансамблю Хрестовоздвиженського монастиря були задумані і виконані в різний час, його комплекс цілком виглядає дуже гармонійно. Серед багатьох його споруд особливо виділяють Хрестовоздвиженський собор, Троїцьку церкву та дзвіницю.

monastir5 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

Хрестовоздвиженський собор має сім куполів і вважається одним з найкращих зразків українського бароко. Його звели на початку 18 століття, надаючи йому трохи витягнутої і хрестоподібної форми, при цьому у нього немає головного фасаду, всі його сторони однакові з точки зору архітектури. Площа займає близько 360 квадратних метрів. Вже в другій половині 18 століття було створено внутрішнє оформлення собору. Прекрасні іконостаси виконували майстри Сисоєв Шалматов і Василь Реклінскій, але на превеликий жаль в 1933 році вони були знищені більшовиками.
На роль архітектурного шедевра не претендує Троїцька церква, вона дуже проста, маленька, всього з одним куполом, але вона дуже органічно вписується в загальний архітектурний ансамбль і стає його невід'ємною частиною.

Найбільше уваги до себе привертає чотириярусна дзвіниця, висота якої 47 метрів. Її звели в 1786 році, вона має італійський стиль архітектури, який плавно доповнений українським бароко. Колись ця дзвіниця була наповнена 10 різними за формою і розміром дзвонами. Один з них важив 6 тон.

 

Зараз у Троїцьку церкву повернулася Чудотворна ікона Божої Матері Каплуновська, яку вважали загубленою.

monastir2 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

monastir10 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

monastir9 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

monastir11 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

monastir12 Полтавський Хрестовоздвиженський монастир

Теги: ,
Напишіть відгук

Back to Top ↑