Синагога в Гусятині

sinagoga v gusjatine Синагога в Гусятині

Початок будівництва:
1431 р.
Стиль:
мавритано-готичний
Належність:
іудаїзм
Місце розташування:
Тернопільська область
Гусятинський р-н, смт , вул. Пушкіна, 15
На замітку:
сьогодні знаходиться у покинутому стані

на карті:

sinagoga v gusjatine 2 Синагога в Гусятині

У центрі Гусятина в кінці 16 сторіччя з'явилася Синагога, для цього сприяв рід Калиновських. Вона була не тільки релігійним центром єврейської громади містечка, а й культурним. Тут проживало близько трьох тисяч чоловік з общини, які могли в той час захищати свої інтереси. Крім того, синагога була ще й як самостійний оборонний центр, яка могла багатьох захистити в разі прориву міської оборони.

Синагогу застигла пожежа, після чого в 1742 році її відновили і представили в абсолютно новому вигляді, вона майже втратила свої оборонні особливості і придбала мавритано-готичного декорування в прикрасах її зовнішніх фасадів. Крім того, була проведена повна реконструкція внутрішніх приміщень.

У 18 столітті синагогу в Гусятині доповнили новими приміщеннями, які були створені для школи-хедер і молельного жіночого залу.

sinagoga v gusjatine 3 Синагога в Гусятині

На початку 20 століття тут все ще була досить потужна іудейська громада, яка продовжувала проводити реконструкцію, що була спрямована на звеличення зовнішнього вигляду храму і його прикраси. Але відомі події скоротили єврейську громаду, до 1923 року тут було близько 500 чоловік. А після Другої світової війни ситуація ще більше посилилася, синагогу трохи зруйнували, а от підтримувати і проводити реконструкцію було вже нікому.

У 1964 році вирішили відновити цей пам'ятник архітектури, і вже через десять років будівля відкрила свої двері, але от не в якості синагоги, а Гусятинського краєзнавчого музею. Але ця будівля мала свої особливості, в приміщення легко проникала волога. Тому в 1990 році будівлю просто закрили, а всі експонати з неї вивезли.

Сьогодні Синагога просто запустіла, і двері її відкривають всі вітри, а варвари не стоять осторонь і намагаються допомогти в руйнуванні будівлі.

sinagoga v gusjatine 4 Синагога в Гусятині
sinagoga v gusjatine 5 Синагога в Гусятині
sinagoga v gusjatine 6 Синагога в Гусятині

Теги: ,
Comments are closed.

Back to Top ↑