Собор святого Юра

sobor svjatogo jura Собор святого Юра

Початок будівництва:
1744 р.
Архітектор:
Бернард Меретин
Скульптор:
Іван Георгій Пінзель
Графік роботи:
щоденно, початок богослужінь о 06:00
Місце розташування:
Львівська область
м. Львів, пл. Святого Юра, 5
На замітку:
належить до УГКЦ

на карті:

sobor svjatogo jura 2 Собор святого Юра

До 1363 року відноситься перша документальна згадка про православний кам'яний храм на Святоюрській горі у Львові, але є відомості про більш пізню дату завнування — 1437 рік. Але пам'ять про це маленьке спорудження зберегли тільки в дзвоні, який і сьогодні вежу собору прикрашає.

Багато століть ця церква ставала центром розбрату між православ'ям і католицизмом, її не один раз атакували і брали в облогу, а в 1740-х роках вона остаточно занепала, і місцева влада були змушені розібрати її. Але 1 жовтня 1744 заклали перший камінь у новий фундамент греко-католицького собору. Це будівництво ініціював митрополит Шептицький. Будівництво велося під керівництвом Бернарда Меретина, а потім і Мартіна Урбанек, так як затягнулося на цілих 20 років, а внутрішня обробка взагалі до 1780 року.

sobor svjatogo jura 3 Собор святого Юра

У 1911 році були розпочаті реставраційні роботи, але завершення було тільки через 22 роки, так як завадила Перша світова війна. Після Другої світової і смерті Андрея Шептицького Собор передали Руській Православній церкві Московського патріархату. Повернули в лоно греко-католицької церкви лише у 1990 році. У 1996 році проводять ще одну реконструкцію внутрішніх інтер'єрів, які були виконані в стилі рококо, а в 1998 році його включили до списку спадщини ЮНЕСКО.

Тут найбільш прекрасна архітектура і безліч скульптур. Крім того, є парк, який може відвідувати тільки духовенство, він знаходиться навпроти парадного входу. Приваблює не тільки архітектурний ансамбль, також — це сховище безцінних скарбів, як чудотворна Ікона Божої Матері Теребовлянської, старий дзвін 1341 та багато іншого.

sobor svjatogo jura 4 Собор святого Юра
sobor svjatogo jura 5 Собор святого Юра
sobor svjatogo jura 6 Собор святого Юра

Теги: ,
Comments are closed.

Back to Top ↑