Вулкан Старуня

Starunya5 Вулкан Старуня

Пробудився:
1977 р.
Місце розташування:
Івано-Франківська область
Богородчанський район
с.Старуня
На замітку:
єдиний діючий грязьовий на території України

Вулкан на карті:

Starunya8 Вулкан Старуня

В Івано-Франківській області можна знайти село Старуня, яке дивує своїми природними несподіванками. Саме тут знаходиться геологічна пам'ятка природи — грязьовий вулкан Старуня, який поки єдиний діючий і по-своєму унікальний, не тільки в Карпатському регіоні, але і у всьому світі. Його виникнення викликали, насамперед, люди, так як близько століття тому почали розробляти озокеритні і нафтові родовища.

Starunya9 Вулкан Старуня

Пробудився вулкан в 1977 році, після землетрусу в Румунії (в горах Вранча). Тоді на пагорбі конусоподібної форми діаметром близько 50 м з'явилися перші кратери, які випліскували рідину, газ і бруд.

Сьогодні, вулкан дихає через десятки маленьких менш активних міні-кратерів, а на рельєфі нагадує звичайну брудну пляму. Старуня зараз має 8 кратерів і близько 13 мікрократерів, які виділяють воду, газ, глинисту пульпу, а іноді навіть нафту та її складові. Коли відбуваються землетруси, то вони призводять до виникнення тріщин в землі (від 0, 5 до 3 см в ширину), які закриваються вже через 3-5 діб. З надр тут постійно чутно бурмотіння, яке нагадує звук закипаючого чайника. Виникнення цього геологічного дива пояснюється вченими декількома способами.

Starunya10 Вулкан Старуня

Ці землі славляться не тільки грязьовим вулканом, на території села Старуня було знайдено 17 людських поселень, які відносять до VII-V тисячоліття до нашої ери, різні фрагменти кераміки та кам'яних виробів. Вік деяких знахідок визначать приблизно в 23 тисячі років. Також тут знайшли тіло мамонта, в шлунку якого все ще були залишки трав’яної їжі, і волохатого носорога. Крім того, на території села є соляний колодязь з глибиною близько 20 метрів. Концентрація солі у воді цього колодязя досягає 70 відсотків.

Є легенда, за якою саме в селі Старуня, опришки Олекси Довбуша заховали скарби, які були здобуті у Богородчанському замку. Територія в 60 га, на якій знаходиться рідкісний вулкан Старуня, є заповідною і завжди привертає до себе інтерес вчених і туристів.

Starunya2 Вулкан Старуня

Starunya3 Вулкан Старуня

Starunya4 Вулкан Старуня

Starunya6 Вулкан Старуня

Starunya7 Вулкан Старуня

Starunya11 Вулкан Старуня

Starunya12 Вулкан Старуня

 

 

 

 

Теги:
Напишіть відгук

Back to Top ↑